Swift

Susannah Lloyd: Itt ​sárkány lészen - Értékelés



Susannah Lloyd Itt ​sárkány lészen c. mesekönyvének megjelenésére nagyon régóta vártam. A kötet végül a Könyvhétre jelent meg a Kolibri kiadó gondozásában, több megjelenési dátumcsúszás után. Erre a kötetre azonban megérte várni! Noha a mese nem egészen úgy alakult, ahogy vártam, vagy amit a fülszöveg első olvasásra sejtetni engedett, mégis remekül szórakoztam ezen a kalandon, aminek a főhőse egy tökkelütött lovag! 
A lovagkori történetek visszakúszni látszanak az irodalom háza tájára, mivel azonban változik a világ, változik ezeknek a végkimenetele és eszközkészlete is, ami nem minden esetben pozitív... De erről később. Nézzük meg először közelebbről, miről is szól ez a nyúlfarknyi, ámde annál inkább is hasfalszaggatóan humoros történet...

"Sosem találád ki, mit mondott a többi lovag.
- Nem létezik olyan, hogy "sárkány"."

Főhősünk, egy egész szemrevaló - erősen egyéni ízlés kérdése ^^ - lovag, aki hisz a sárkányok létezésében - lovagtársai hitetlensége ellenére is! 
Hős lovagunk pedig úgy dönt, be is bizonyítja a sok tudatlannak - sárkányok márpedig léteznek! 
Kelekótya lovagunk felül bátor paripája hátára - aki bár elég girbegurba, hovatovább elég nyeszlett is -, s nyakába veszi a világot, hogy sárkányt találjon...

De vajon hol bujkálhat egy sárkány? S mi az a rengeteg, veszélyt hirdető útitábla, amik mellett főhősünk úgy megy el, mintha ott sem lennének?
Útján nyuszik és madárkák, állatok és faunok kísérik, no meg a legváratlanabb helyekről előkúszó füstgomolyagok, s természetesen kissé bátortalan, de annál okosabb lova, aminek egyszer hirtelen nyoma vész. o.O
De sárkánynak még mindig semmi nyoma!

"Kissé sötét vala itt, azt hiszem. Nem látok semmit!"


"S most kérdém én:
látta valaki rongyos lovamat?"

Az Itt sárkány lészen egy nyúlfarknyi, ámde annál szórakoztatóbb, gyönyörű képi világgal rendelkező kötet , ami bár a régi lovagkorba vezeti el az olvasót, mégis, modern szemléletekkel van átitatva.

Susannah Lloyd kötetét, ha címszavakkal kellene jellemeznem, azt mondanám: "szórakoztató", "ötletes", "őrült". Ez utóbbi a szó legjobb értelmében véve természetesen. ^^
Egy modern korba illő "lovagmese", ami emléket állít a régi, varázslatos koroknak, mégis igyekszik a mai generációt megszólaltatni és a kedvében járni.

S hogy miért is modern? Nos, főszereplő lovagunk bátorságához és elszántságához semmi kétség sem férhet, akaraterőben sincs hiány nála, s az is becsületére válik, hogy mennyire kitart az igaza mellett és egyszer sem inog meg az út során. Mindemellett azonban elég tökkelütött is a lelkem, hisz mondhatnám, hogy elvakultságában és a nagy koncentráció végett nem veszi észre az útja során felbukkanó jeleket, de sajnos az igazság az, hogy ostoba. ^^ Ostoba, hisz mikor szemtől-szemben találja magát az elrabolt királykisasszonnyal, aki megkötözve áll, akkor sem látja, hogy bizony megérkezett, ott van ám mögötte a sárkány, s végül a kalandja dicstelen véget ér...
Nem kérdés, ez a mese egy szatíra, kifigurázza a régi lovagkori hősöket, hisz a mai, modern világban sokan úgy gondolják, már nincs helye a lovagi erényeket őrző férfiaknak. No, az ilyen tökkelütötteknek biztos, hogy nincs, s magával a különc lovaggal és a szórakoztató alapötlettel gond egy szál se. Az viszont már nem annyira tetszett, hogy megint a nő volt az, aki végül felülkerekedett a férfin, s ő volt az, aki elűzte s legyőzte elrablóját... Értem én, hogy manapság a hercegkisasszonyok már nem várnak a lovagra, de kezdem kicsit soknak érezni, hogy a fehér férfi mindig az ostoba fajankó szerepében tetszeleg.


S hogy akkor miért is imádtam ezt a mesét? Mert mindezek ellenére fantasztikusan működnek a lapokon a karakterek, lovagunk az első pillanatban belopta magát a szívembe, rendkívül ötletes, aranyos figura, akinek küldetéséért végig szurkoltam. Arról nem is szólva, hogy végigkacagtam ezt a nem mindennapi kalandot!
Hős lovagunk bizony nem sokat látott a világból... Lovagi erényeit valószínűleg csupán a várudvaron belül gyakorolta, ahol nem igen lehetett alkalma kipróbálni, mire is képes. S aztán dönt egyet, elindul a vadonba, s az életről és sárkányokról mit sem tudó férfi bizony csúfosan legyőzettetik, ám erről neki a leghalványabb fogalma sincsen. Zseniális elképzelés és megvalósítás, egyetlen kis hibája számomra a nő tündöklése, amit manapság már túlzottnak érzek, nem vagyok én ekkora feminista na. ^^ Mégis, lehetetlen nem szeretni, hisz maga a történet, a zseniális magyar fordítás és a páratlan látványvilág rabul ejti az ember szívét!
 
A kötet gyönyörű illusztrációi Paddy Donnelly nevéhez fűződnek, akinek remekül sikerült a lovagkor, és a háborítatlanul gyönyörű természet megvalósítása. 

Az udvarlás művészete
Hogyan s kinek udvaroljunk
Útmutató a bajba jutott hölgyek szívéhez.
Az árat vissza nem téríténk.

A lovagkori történetek szerelmeseinek a kötet kifejezetten ajánlott, ám szívből ajánlom mindazoknak is, akik szeretnének egy igazán humoros, bájos történetet olvasni! Ki tudja, talán ez a rövidke mese lesz az, ami felkelti az érdeklődést a lovagkori történetek iránt! ;)

Értékelés: 4,5/5 tökkelütött lovag







Idézetek

"Sosem találád ki, mit mondott a többi lovag.
- Nem létezik olyan, hogy "sárkány"."

Az udvarlás művészete
Hogyan s kinek udvaroljunk
Útmutató a bajba jutott hölgyek szívéhez.
Az árat vissza nem téríténk.

"Egy árva kincs sem akad e rongyos erdőben."

"Ó, nahát, üdvözletem! Talán kegyed segíthet!
Térképem azt állítá: "Biztos jele a sárkánynak a BAJBA-JUTOTT-HÖLGY felbukkanása, ki nem ritkán nemesi származású, netán hercegnő. Csúcsos süveg, miegymás. Szinte mindig hozzá vala kötözve valamihez, hogy ne tudjék elmenekülni." Hmmm..."

"Sajnálom, kedvesem, egyáltalán nem értem, mit mond.
Őszintén, ha közölnivalója van, igazán kivehetné azt a nevetséges keszkenőt a szájából."

"Kissé sötét vala itt, azt hiszem. Nem látok semmit!"

"S most kérdém én:
látta valaki rongyos lovamat?"

Ha tetszett, olvasd el ezeket is...

0 comments

Flickr Images