értékelés
gévaicsilla
ifjúsági
mesevilág
pagony
recenzió
Gévai Csilla: A fecsegő kastély - Értékelés
Gévai Csilla A fecsegő kastély c. kötete az idei Könyvhétre látta meg a napvilágot a Pagony kiadó gondozásában.
A regény a Zseblámpás Könyvek kiadói sorozat egyik legújabb darabja, amit a Pagony a 7-10 év közötti gyermekeknek ajánl, én azonban szívből ajánlom a remek történetekben örömmel elvesző nagyobbaknak és felnőtteknek is.
A Zseblámpás Könyvek sajátja, hogy nagyobb betűmérettel íródnak, s még bőséges illusztrációt tartalmaznak, hogy a kezdő olvasóknak sikerélményként szolgáljon egy-egy első, önálló olvasás gyanánt.
A fecsegő kastély a "bringatúra", "időutazás" és "éjjeli őrség" hívószavakat kapta, melyek mellé én még a "szórakoztató", "titokzatos", a "bátorság megtalálása", valamint az "önmagunk felfedezése" címkéket tenném hozzá.
A fecsegő kastély egy fergetegesen humoros, sziporkázó nyári kaland története, melyben egy kényes kislány megleli önnön bátorságát, s ráébred, mennyivel is több annál, mint amit eddig hitt. Iskola, szerelem, utálat, gúny és kiközösítés, amiből barátság, új szerelem, mérhetetlen titkok és bátorság születik - ez mind és még ennél sokkal több A fecsegő kastély.
"A békéscsabai Ropogós Csirke Utcai Általános Iskola
negyedik bé osztálytermének kilincse majdnem kiszállt
a helyéről, mikor a világ egyik legizmosabb embere,
Láng Anti bá, az ő szokásos laza, tesitanáros
lendületével feltépte az ajtót."
Kedves kis főhősünk, nevezett Nyafka Janka igazi modern, kényes hercegnő, aki élete során eddig mindent megkapott a szüleitől. Osztálytársai gúnyolják, nem szeretik, ám szerencsére nem kell magányosan tengetnie a mindennapjait.
Közeleg a nyár, s a békéscsabai Ropogós Csirke Általános Iskola tesitanára, a grandiózus, ám korántsem morózus Anti bá utoljára teszi fel a kérdést a gyerekeknek: ki szeretne részt venni a Munkácsy Menő kerékpártúrán, a nyári szünet kezdetén?
A 4.b. osztály legnagyobb döbbenetére Janka keze is felemelkedik - a kislány szeretne részt venni a kiránduláson! Természetesen ez a tény a legnagyobb döbbenetet váltja ki a lány társaiból, aki csupán azért akar részt venni a versenyen, mert titkos szerelme, a suli nagymenő sráca, Lánczos Zsombor - akit mindenki csak Bringaboynak hív - szintén Anti bával tart...
Ezt a titkos okot persze Janka legjobb barátnőjén kívül senki nem tudja, ahogy azt sem, hogy Janka bizony biciklizni sem tud! o.O
A legmenőbb bicikli és bicósszerkó azonban csak arra vár, hogy Janka belevágjon valami új, izgalmas kalandba, melyek elején hatalmas esések és kék foltok várják, de a végén talán maga a szerelem...
"- Skacok, akkor bukó felpattint, utolsó pacsi
a szülőknek elcsattint, aztán szépen bemegyünk
a múzeum udvarára..."
A fecsegő kastély egy végtelenül szórakoztató, humoros történet egy kislányról, aki egy hatalmas kaland közepébe csökken, s rálel a bátorságára!
Nyafka Janka bár korántsem a mi világunkba való, elkényeztetett kis hercegnő, rendkívül szerethető és szórakoztató karakter. Azonnal belopta magát a szívembe a tisztaságmániájával, a szép, hercegnős ruhák szeretetével, valamint a titkos szerelme iránt érzett komoly érzéseivel, melyek mellé a meseregény közepe tájától hozzáírhatjuk a kitartást, a látókör szélesítését, valamint a bátorságot is.
Janka a történet elején elképzelni sem tudja, milyen gyökeres fordulatot is vesz az élete, s hogy ez a bringatúra teljesen máshogy alakul, mint ahogy várta...
A regényben minden megtalálható, ami egy szórakoztató történethez kell. Romantika, ábrándok, kaland, egy csöppnyi naivitás, bátorság, titkok - mindez megspékelve egy kis időutazással...
Merthogy az időutazás igen fontos szerepet játszik a történetben, amihez Janka osztálytársának, Bikás Csabának lesz nem is csak némi köze...
"Van egy hang, mely minden iskolás füle számára
éteri zenének hat. Nincs ez másképp a Ropogós csirke
utcai iskolások fülei esetében sem. Ó, igen! Ez a csengőszó!"
Csabi a történet feléig egy rejtett kis gyöngyszemként vonul végig a cselekményen, hogy aztán felváltsa a menő Zsombit és átvegye tőle a színteret, s megmutassa, ő mire képes... Csabi okos, de csendes, amiből mindenki azt a következtetést vonja le, hogy kissé mulya és bár ügyes, a világon nem ért semmihez. Nos, ez bizony korántsem igaz, ám csupán Janka lesz az, aki véletlenül rájön a fiú titkára...
A fecsegő kastély különösen kedves lett a szívemnek már az első két oldalon. Ez pedig két névnek köszönhető: Zsombi és Janka. Két kedves kis pártfogoltam, állandó programrésztvevők a munkahelyemen, egy aranyos testvérpár. Anyukájuk szintén jó ismerősöm, akinek megírtam, mit is kellene olvasniuk, ha a srácok egy picit nagyobbacskák lesznek, majd feltettem a kérdést, miszerint nem ismeri-e Gévai Csillát? Mariann válasza az volt, hogy: "sajnos nem, de lehet, hogy hallott engem ordítani valamelyik játszótéren!" XD S innen a nevek eredete. ^^
Ezt csak amolyan humormorzsaként szerettem volna megosztani veletek. De térjünk vissza a regényre. :D
A fecsegő kastély könnyed, szórakoztató történet, ami tökéletes olvasmány lehet a célközönség számára. Gyorsan behabzsolható, magával ragadó történet, ami olvasatja magát.
A kötet illusztrációit Bakos Barbarának köszönhetjük, aki tökéletesen megfogta a karaktereket, s én csak azt sajnálom, hogy ebben a kötetben a képek mérete néha túl pici lett, lehetett volna rajtuk egy kicsit nagyítani, hogy jobban betöltse a teret, hisz olyan szépek, és érdemes bennük elmerülni!
"Wander apuka nem hitt a fülének! Micsoda? Hogy
Janka szépen kér valamit, ahelyett, hogy
parancsolna? Hát mit tudhat ez az Anti bá?"
A 7-10 éves korosztályon túl a kötet véleményem szerint a felnőtteknek sem fog csalódást okozni és tökéletesen alkalmas arra is, hogy a család együtt olvassa a kezdő olvasóval. Én azt mondom, talán lehetett volna még egy picikét hosszabb is, mert szívesen olvastam volna tovább Gévai Csilla remek humorával átszőtt történetét, de ne legyünk telhetetlenek, a célközönség számára tökéletes hosszúságú a történet, ami minden szálat lezár, ámbár a nagy fantáziával rendelkező olvasó tovább is szőheti magának a cselekményt!
A könyvet köszönöm a Pagony kiadónak!
Értékelés: 4,5/5 bicaj
Idézetek
"A békéscsabai Ropogós Csirke Utcai Általános Iskola negyedik bé osztálytermének kilincse majdnem kiszállt a helyéről, mikor a világ egyik legizmosabb embere, Láng Anti bá, az ő szokásos laza, tesitanáros lendületével feltépte az ajtót."
"Elsőnek Lánczos Zsombor jelentkezett, ami egy cseppet sem volt meglepő, hiszen őt az egész évfolyam lazán csak Bringaboynak hívta."
"Az osztály csak lassan kezdett magához térni a döbbenetéből. Volt, aki felhorkant, volt, aki a padjába kapaszkodva próbálta visszaszerezni a lelki és testi egyensúlyát. Mert az nem lehet igaz, hogy Nyafka Janka biciklis vándortáborba menjen!"
"- Janka! Neked elment az eszed! Ha Zsombi meglát biciklizni, tuti még jobban kiábrándul belőled!"
"Van egy hang, mely minden iskolás füle számára éteri zenének hat. Nincs ez másképp a Ropogós csirke utcai iskolások fülei esetében sem. Ó, igen! Ez a csengőszó!"
"De hát mit tegyen, ha egyszerűen nem tudja elviselni azt a gondolatot, hogy egész nyáron ne lássa szíve választottját, Lánczos Zsombort? Ilyen hosszú időt egyszerűen lehetetlenség kibírni nélküle! Hülye nyári szünet! De nyugalom! Akár még minden jól is alakulhat, hisz ezzel a táborral kap még három nap haladékot, három csodás napot, mikor végre szabadon együtt lehet álmai lovagjával."
"De míg várunk erre a menő bringára, elárulom gyorsan nektek, hogy Janka miért rajong ennyire ezért a Zsombi fiúért. A válasz egyszerű: azért, mert ő a suli menő sráca! Mert ő az, aki mindig utoljára marad bent a kidobósban. Akinek olyan gyönyörű a fogsora, hogy a bringa mellett reklámozhatna simán fogfehérítőt is. S ő az is, aki olyan ügyesen tud trükközni a terepbiciklijével, hogy még a felsőbb osztályba járó lányok is megjegyezték a nevét."
"El sem tudjátok hinni, hogy hányszor lehet hallani az udvaron álldogáló lányoktól ezt a felkiáltást: "Ja, a Zsombi? Hű, az olyan helyes!""
"Zsombi hangos, szőke és vakmerő. Csabi viszont halk, barna és visszahúzódó."
"Ezek után Janka még vagy háromszor eltaknyolt, igaz, egész kecsesen."
"- Miért nem írták bele ebbe a vacak használati utasításba, hogy a bicikli használata ön- és közveszélyes?"
"- Skacok, akkor bukó felpattint, utolsó pacsi a szülőknek elcsattint, aztán szépen bemegyünk a múzeum udvarára..."
"...az elsőhöz képest igen aprócska volt, "írd és mondd" három emberből állt:
1 db nyugodt Valika néniből,
1 db orra bukogató Jankából,
1 db Jankát kötelességből bevárni kényszerülő Zsomborból."
"- Nyugi, Bringaboy, nyugi! Értem! Köszi, hogy velünk maradtál, a többit intézem, majd kitalálom, hogyan legyen! - nyugtatta Anti bá a fiút, mert közben ő is belátta, hogy Zsombinak talán egy kicsit sokkoló lehetett ez a délelőtt Jankával meg Valikával meg az Univerzummal."
"Janka üveges szemmel nézett a többiekre. Micsoda? Hogy még mindig nincs vége a napnak? Át kell öltöznöm az őrségben viselendő kisestélyimbe? Mi jöhet még ezután?"
"- Ne csináld már, Bikás Csaba, mert lebegve megfojtalak! Bökd már ki, hogy mi van?
- Szóval ez nekem már a harmadik időutazásom, és nyugi, nem olyan borzalmas, mint amilyennek elsőre hiszed!"
"...a kastély egyszer csak búgó, romantikus hangon megszólalt:
- Köszöntelek benneteket, fényutazók! Földi évben 1922-t írunk, Magyarország, Póstelek, Wenckheim-kastély. Wenckheim Krisztina grófnő holnapi születésnapi ünnepének előnapja micsoda időzítés!
- Na jó, legalább a komment funkció megmaradt! - lélegzett fel Csabi..."
"- Egy fecsegő kastély? - csodálkozott rá e különleges jelenségre Janka..."
"- Á, önök biztosan Amália hercegnő és Paolo herceg Amalfiból! Én Tibor vagyok, a komornyik, szolgálatukra! Már nagyon vártuk az érkezésüket, csak azt hittük, hogy a vonatállomásról fogattal méltóztatnak megérkezni, nem pedig kerékpárral! Ezért is jöttem ki de az elejükbe a kőkapuhoz, nehogy eltévedjenek már a sötétben, de úgy látszik, az önök csuda kerékpárja - ... - nagyon gyorsan iderepíthette magukat."
"Janka azt sem tudta, mit csináljon hogy hirtelen: ordítsa le az osztálytársa fejét, amiért ilyen képtelen helyzetbe hozta, vagy pukedlizzen egy jó nagyot a bácsi felé, mint ahogy az egy udvarias, fényből kizuhant hercegnőhöz illik, és válaszoljon is a kérdésre."
"- Ugye tudod, hogyan kell hazajutni? - tette fel ekkor a világon a legijesztőbb kérdés Janka.
- Kábé! - válaszolta Csabi..."
"- Aztán: minket most tesóknak gondolnak! Légyszi, néha húzd meg a hajam, vagy rúgjál bokán, mert én úgy tudom, hogy a tesók sokszor piszkálják egymást!
- Mi? - kerekedett el Csabi szeme erre a nem várt kérésre. - Dehogy! Nem vagyok én Zsombor!
- Zsombor? Hogy jön ide most Zsombor?
- Ő az, aki imádja bántani a csajokat. Nem vetted még észre?
- Ööö, nem! - jött nagyon zavarba Janka, mert ettől az egy szótól, hogy Zsombor, tök mindegy, hogy hol volt, mindig kikapcsolt mindene. Vagy inkább bekapcsolt?"
"- ...Hogy magának milyen furcsa kifejezése van a lovagjára! - csodálkozott el akkor a kastély.
- Nekem ő nem a lovagom! - vörösödött bele Janka már a feltételezésbe is."
"Amint kibicikliztek a kastélypark hátsó kapuján, Jankát a teljes szabadság mámorító érzése kerítette hatalmába. Bár két vékonyka combocskája egész nap becsületesen tekert, ez az extra esti biciklizés mégse kottyant meg neki Gerla felé. Olyan büszke volt magára! Ő most tényleg biciklizik! Sose hitte azelőtt, hogy képes ilyesmire, hogy le tudja győzni a félelmet a testmozgástól és az ismeretlentől.
Úgy érezte, hogy ebben az évben, pontosan 1922-ben bársonyosabb a szellő, több a bagolyhuhogás, és valahogy a fák is dúsabbnak, boldogabbnak tűnnek, mint az ő idejében élő növények."
"A hiszti azonban elmaradt, felszívódott, elillant. Janka inkább elnézést kért a késlekedés miatt, aztán tette a dolgát. Erről meg egy híres tibeti közmondás jut eszembe: a változás belülről fakad. Ó, ezek a híres közmondások!"
"Wander apuka nem hitt a fülének! Micsoda? Hogy Janka szépen kér valamit, ahelyett, hogy parancsolna? Hát mit tudhat ez az Anti bá?"
"...ez valami egészen zseniálisra sikerült! Egypár percet még üldögélt egyedül a Munkácsy-szobor mellett, majd elégedetten hazabringázott, és beült egy teli kád forró vízbe, mert tudta jól: a jól elvégzett munka után jár a lazítás!"
0 comments