előolvasás
értékelés
gyermekkönyv
ifjúsági
manókönyvek
meseregény
mesevilág
recenzió
vikingmitológia
Louie Stowell: Loki 1. - Egy büntibe küldött isten naplója - Értékelés
Louie Stowell Loki 1. - Egy büntibe küldött isten naplója c. kötete a Manó Könyvek gondozásában lát napvilágot piciny hazánkban néhány nap múlva, engem pedig az a megtiszteltetés ért, hogy előolvashattam a történetet, amire higgyétek el, megéri várni!
Stowell Lokija a mai kor gyerekének szól, de az északi mitológiát jól ismerő felnőttek is remekül szórakozhatnak a humorral teli történeten.
A regény gyorsan fogyasztható, kissé képregényes, őrült illusztrációkkal teli, amik még egy pluszt adnak a remek szöveghez.
Az Egy büntibe küldött isten naplója bár első ránézésre "fiús olvasmány", bátran ajánlom a lányoknak is, míg a srácok, férfi/fiú főhősök központban elfoglalt szerepei lévén igazi csemegére és kedvencre találhatnak a kötet személyében.
Stowell igyekezett a mai kor gyermekének nyelvén tálalni az északi mitológia egy szeletkéjét, melyet tett oly zseniálisan, hogy a komiszság istenének eredeti kalandjait csupán megpedzegeti, fel-felemlegeti, ám a még "tudatlan olvasó" előtt csupán a mézesmadzagot húzza el, ügyesen felkeltve ezzel a figyelmet Loki eredeti kalandjaira, melyeknek talán ennek a kötetnek köszönhetően néz majd utána a célközönség. Felnőtt fejjel olvasva, az eredeti mitológiai történetek birtokában lévő olvasónak pedig nem csak mosolyt csal az arcára, de fel is eleveníti a jól ismert történeteket, melyeket humorba ágyazva előhív az agyából, s hatalmas kacagásra készteti az utalások segítségével...
Az író remek humorán, a vicces történeten és kellően dilis illusztrációkon túl a magyar kiadásnak van még egy kiemelkedő jellemzője, mégpedig a fordító személye, Iglódi Brúnó Boldizsár, a mindössze 8. osztályos srác, aki remekül vette az elé gördülő akadályokat, s aki igen büszke lehet erre a fordítására!
"Ahogy összeraktam, őt hívják a halandók tanárnak: egy
felnőtt ember, aki napközben bebörtönzi a gyerekeket,
és tényeket üvölt nekik. Mint az igazi gonoszok, éjszakára ők
is kiengedik a gyerekeket, csak azért, hogy azok megérezzék
a szabadság ízét, majd reggel újra elkapják és bezárják őket
friss kínzások céljából."
Odin, a Mindenek Atyja a Földre száműzi főhősünket, Lokit, a komisz tréfákat elkövető tűzistent, hogy végre meglakoljon gonosz csínytevéseiért és jobb útra térjen...
Odin egy naplót ad Lokinak, aki immár egy tizenegy éves csont és bőr gyerek testében kénytelen élni. Loki számos feladatot kap, ám az igazi cél az isten jó útra terelése, ám ehhez, az immár földi halandónak rögös út vezet...
Loki -3000 pontról indul, s azért, hogy elkerülje a legszigorúbb büntetést - a világmindenség végéig összezárva lenni egy mérges kígyóval -, meg kell tennie minden tőle telhetőt, hogy jobb isten váljon belőle.
Lokinak minden egyes napját le kell jegyeznie a naplóba, ami, mintegy Odin hangjaként működik, javítja a leírt hazugságokat, vitába száll főhősünkkel, kioktatja, megpróbálja jó útra terelni, s számon tartja a pontszámát, ami ijesztő gyorsasággal zuhan lefelé...
Lokinak +3000 pontra kellene feltornáznia "magát", ám életét nem csupán a földi halandóság és az iskolának nevezett borzalom, de "földi családja" is megkeseríti, ugyanis Odin saját fiát, egyetlen büszkeségét, Thort, valamint Heimdallt és Hyrrokkint - akik a szülők szerepét töltik be ebben az új családban - jelöli ki Loki őrzésére és felügyeletére...
Loki - alias Liam és Thor - alias Thomas megkezdik új életüket, s miközben Lokinak sehogy sem megy a jóság - próbálkozzon is bárhogy -, addig Thor mindenhol jégóriásokat vizionál, ám főhősünk éles eszével rájön, hogy valaki valóban figyeli őket...
Odin legfontosabb kikötése - soha ne fedjék fel isteni erejüket a halandók előtt! Vajon milyen kalamajkákba sodorja Loki Thort és saját magát?
Lokinak egy hónapja van arra, hogy jobb "ember" váljon belőle, ha feladja, vagy nem sikerül megváltoznia, irány a "kígyókamra"...
"Ezek BOMBÁKAT használnak manapság! Gyávák! Bele
kellene nézned az ellenfeled szemébe, amikor megölöd. Nem
is tudom. Ezek a mai fiatalok... már senki sem tudja,
hogyan kell levágni egy végtagot."
A Loki 1. - Egy büntibe küldött isten naplója olvasmányos, frappáns ifjúsági kötet, melynek legfőbb erénye a humor. Az író remek atmoszférát teremtett, szereplői szerethetők, humora cseppet sem szenvedős. A történet jókedvre derít, számtalan helyen hangos kacagásra késztet, s a modern, új történet szépen megfér az eredeti mitológiai alakok és legendák mellett.
Bár maga a cselekmény is elnyerte a tetszésem, mégis a jól ismert és szeretett mitológiai alakok, valamint a modern világ isteni szemmel való szemlélése volt az, ami leginkább rabul ejtett. Az istenek szemén át látott valóságunk és őrült kis találmányaink, egyhangú mindennapjaink, "kínzóeszközeink" leírása Loki szemén át ezernyi humor forrása, ahogy a "normális" felnőttek szerepét görcsösen elsajátítani akaró Heimdall és Hyrrokkin próbálkozásai is rendkívül vicces. A hasfalszaggató meghatározások az iskoláról, a tanárokról, az internetről vagy épp a videójátékokról bár elsősorban azért vannak, hogy mosolyt fakasszanak, s egy merőben más szempontból közelítsék meg mindennapjaink élő vagy épp élettelen résztvevőit, lássuk be, van igazság ebben a látásmódban és az apró leírásokban, ami néhol gúnyos, néhol görbe tükröt tart a társadalmunknak, s igyekszik felhívni a figyelmünket olyan alapvető dolgokra, amikre önmagunktól már nem is gondolnánk.
Karaktereink e világban elkövetett tettei, szárnypróbálgató, s néha mindent összekuszáló lépései egy teljesen más világban élő és más szokásokat követő életmódból fakadnak, míg a földi halandók vaksága őszintén megmosolyogtató, hisz főhőseink annyira nem illenek ebbe a világba, hogy az már szinte vakít. ^^
A cselekményt az általános humor mellett itt-ott felbukkanó kimagasló poénok és váratlan fordulatok teszik ellenállhatatlanná, no és természetesen Loki karaktere, aki az én személyes kedvencem volt ebben a történetben.
Stowell remek érzékkel nyúlt a forrásanyaghoz, egy remek kis történetet kanyarított jól ismert alakok szerepeltetésével - az eredeti mitológia és a modern köntös pedig jól megállja a helyét egymás mellett.
Kíváncsian vártam a fordítás minőségét a bevezetőben említett tény fényében, miszerint a kötet fordítója egy 8. osztályos, fiatal fiú. Azt kell mondjam, nem véletlen ennek a ténynek a kiemelése, s ha lehet, minél több helyen ki is hangsúlyozandó kell, hogy legyen! Iglódi Brúnó fordítása gördülékeny, rendkívül olvasmányos, kifejezése választékos, a poénok tökéletesen működnek, s bár a fiatalok nyelvén ír, mégsem válik felnőtt fejjel sem irritálóvá a szöveg a mai szleng miatt. Nem használ olyan szavakat, amiktől a felnőtteknek kinyílna a bicska a zsebében, ennek ellenére mégis fiatalos, üde tud lenni.
Kíváncsian várom a második kötetet is, ami remélem érkezni fog magyar nyelven, mert bár a történet egy fejezete lezárult, a teljes egész azonban még nem ért véget. Ne féljetek azonban kézbe venni a kötetet a folytatás hiányának fényében sem, mert olyan lezárást kapunk, amivel a legkukacoskodóbb cliffhanger-utálók is meg lesznek elégedve! ;)
Kiknek ajánlom?
- az északi mitológia rajongóinak
- Loki-fanoknak
- gyermeknek és felnőttnek egyaránt
- őrült kalandok kedvelőinek
- humorbolondoknak
Az előolvasás lehetőségét köszönöm a Manó Könyveknek! ❤
Értékelés: 5/5 Loki Erény Pont
Idézetek
"Normális esetben olyan gyönyörű vagyok, hogy mindenkinek muszáj rám néznie."
"Javítás: Egy átlagosan kinéző isten vagy, és azért bámul téged mindig mindenki, mert biztosak akarnak benne lenni, hogy épp nem készülsz valamire."
"Mondtam már, hogy utálom az igazságot? Olyan csúnya és csupasz, mint egy köveket csócsáló, kopasz rágcsáló, amelyik kicsi, rózsaszín csigának tűnik."
"Rosszul aludtam a göröngyös emberi ágyban. Hol vannak a hattyútollakkal teli párnáim és a pihepuha felhőkből kötött dunyhám?"
"A szánalmas reggelink után Hyrrokkin elsétált velünk a rémes helyre, amit az emberek iskolának neveznek. Képzelj el egy börtönt tele kegyetlen őrökkel, ahol a folyosóknak takarítószer és reménytelenségszaga van. Megvan? Félig már meg is értetted, miről szól a halandók iskolája."
"Ahogy összeraktam, őt hívják a halandók tanárnak: egy felnőtt ember, aki napközben bebörtönzi a gyerekeket, és tényeket üvölt nekik. Mint az igazi gonoszok, éjszakára ők is kiengedik a gyerekeket, csak azért, hogy azok megérezzék a szabadság ízét, majd reggel újra elkapják és bezárják őket friss kínzások céljából."
"A halandó élet tényleg megaláztatások hosszú sora."
"Heimdall biztonsági őrként dolgozik. Ez elég hasonló ahhoz, amit Asgardban csinál, ahol a szivárványhidat őrzi, hogy megakadályozza a támadó óriásokat, csakhogy biztonsági őrként itt nem lehet nála olyan óriási balta, amivel akárkinek a fejét levághatja, aki engedély nélkül belép az épület területére."
"Személy szerint én szeretem ezt az istenek-azóriások-ellen dolgot. Az ilyen vetélkedések miatt lesz a végtelenség érdekes!"
"Nem nagyon gondoltam a jégóriásokra, mióta megérkeztünk a Földre. Túlságosan el voltam foglalva a fogaim csikorgatásával a sorsom miatt."
"És képzeld el, még vannak speckó helyszínek is, ahol meg lehet nézni az összes lopott dolgot! Múzeumoknak hívják őket. Muszáj megkérnem a „szüleimet”, hogy vigyenek el egyszer egy ilyen helyre, mert őszintén el se hiszem, hogy valaki csak úgy mutogatja azt, amit ellopott. Amikor én ellopok dolgokat, próbálom titokban tartani!"
"Az ajkába harapott, és úgy remegett, mint egy kisszék Thor masszív súlya alatt."
"Néhány istennek nagyon jó a zenei ízlése. Még zeneistenünk is van. De biztosan nem Heimdall az."
"- Jobb lenne, ha Lokit az idők végezetéig kígyókkal kínoznák."
"Az internet: képzeld el úgy az internetet, mint a bölcs isten, Mimir levágott fejét, amit Odin a palotájában tart azért, hogy tanácsot adjon. Csak az internetnek nincs saját akarata, és nem kezd el hülyeségeket és hazugságokat mondogatni, mint Mimir. Az internet egy láthatatlan gyökerekkel teli háló, mint a világfáé, ami összeköti mind a kilenc birodalmat. Lehetővé teszi az embereknek, hogy kegyetlenek legyenek másokkal távolról, mozgó képeket nézzenek állatokról, és erőszakkal teli játékokat játsszanak egymással. (lásd: játékok, videó)"
"A duzzogás egy olyan erő, amivel a halandó gyerekek meggyőzik a szüleiket valamiről."
"Szerencsére egy-két élő egeret adhattam a kígyóknak. Szerintem nagyon hálásak voltak. Persze a kígyók. Az egerek kevésbé voltak boldogok ettől a szituációtól."
"Ezek BOMBÁKAT használnak manapság! Gyávák! Bele kellene nézned az ellenfeled szemébe, amikor megölöd. Nem is tudom. Ezek a mai fiatalok... már senki sem tudja, hogyan kell levágni egy végtagot."
"De kivárom a soromat, mint egy türelmes kis pók, aki csalafintaságból és hazugságokból szövi a hálóját."
"Még egy titok a legjobb hazugságokról: szórj bele néha egy kis igazságot is."
"Ugyanolyan. Vagyis ROSSZ. Vagyis, ó, szegény szegény szegény én. Vagyis elkezdhetsz már sikoltozni, Loki, mert a kígyóméreg hamarosan mint az eső, úgy fog törékeny testedre hullni."
"- Semmi, amit meg tudsz venni, sem adhat annyit, mint ha valami jót teszel - mondta az üzletember."
"Így jöttem rá, hogy a hang, amit hallok, nem csupán hallucináció. Igazából a lelkiismeretem az. Na, ez új. Mindenesetre azt hiszem, hogy rossz tanácsadó."
"Mondta már valaki, hogy felettébb idegesítő vagy?
Egy testetlen hang vagyok egy könyvben. Senki sem szokott nekem semmit sem mondani."
"Nem értem, mi olyan jó a férfiasságban. Úgy tűnik, akárcsak az istenek Asgardban, az emberek itt, Migardban is a megszállottjai ennek. Hihetetlen!"
"Amikor visszamegyek, meg fogom ismertetni az istenekkel a fagylalt fogalmát."
"Miért akarnál ember lenni, ha bármi lehetsz?"
"- Ennyire egoista vagy, kisfiú? - nevetett Hyrrokkin. - Nem mindenki a te rokonod, nem minden rólad szól a világon. Több ezer óriás van, aki még a nevedet se hallotta, és teljesen biztosan nem az anyukád. Nem számít, hogy az édesanyád jó ember volt-e, vagy sem, nem kell, hogy a véredben legyen a jó cselekedet. Egyszerűen jónak kell lenned."
"Fel tudja egyáltalán fogni az igazságot?"
"Felnevetett. Általában utáltam a bölcs nevetéseit, de ettől furcsán úgy éreztem magam, mintha otthon lennék. Mint amikor sok ideig ott hagyod a hazádat, és végül visszatérsz."
"De tudtam, hogy - először a különös életemben - nem voltam egyedül."
0 comments