értékelés
gyermekkönyv
mártudokolvasni
mesevilág
mórakiadó
recenzió
Elekes Dóra: A macskagróf és a konyhalány - Értékelés
Elekes Dóra A macskagróf és a konyhalány c. meseregénye a Móra kiadó egyik legfrissebb újdonsága. Az érdekes cím és a gyönyörű borító azonnal felkeltette a figyelmem, s kíváncsian vártam, milyen mese ragad majd magával, ha fellapozom a kötetet.
A fülszöveg bár teljes mértékben leírja azt, mit várhatunk a történettől, mégis, valamennyire titokzatos, s bár azt kaptam, amit a szöveg hirdetett, a dologban csalafintaság is van ám...
A macskagróf és a konyhalány tulajdonképpen a Rigócsőr király egy kibővített, más szemszögből bemutatott újramesélése, a történettel eljátszadozó írás, amely bővelkedik a humorban, gazdag mondanivalóval rendelkezik és egy pici modernséget is visz az elbeszélésbe, hogy a mai gyerekek könnyen befogadhassák...
"Hetedhét országon túl, ahol az olyan teremtmények
laknak, akik nincsenek, és ahol megtörténik, ami nem
történt meg, élt egyszer egy király, és annak volt egy lánya."
Történetünk főhősének személyéről vitatkozhatnánk. Noha a királylány és maga a királyfi is egyfajta főhősnek tekinthetők, számomra az öreg király volt az, aki főszereplővé lépett elő, s a címben szereplő macskagróf sem tudta letaszítani a trónjáról, annak ellenére sem, hogy a cicusnak bizony "sok helyre elér a keze"...
A Rigócsőr király eredeti meséjével szemben itt az öreg király kapja meg lánya rossz tulajdonságait, s tekint lenézően és ellenségesen leánya kérőire, akinek szépségben és okosságban szerinte nem akad párja az egész világon. A királylány cseperedésével és szépségének növekedésével együtt a kérők száma is megnövekszik, ám az öreg király rendre elutasítja a kérőket, ilyen-olyan hiányosságaikat felhasználva a nemleges válasz megindoklására.
A királylány egy nap azonban megelégeli, hogy az apjának senki sem jó, s mikor az nem adja áldását a Rigócsőr királyfival való házasságra (akibe a lány teljesen beleszeretett), előáll azzal az ötlettel, hogy az első koldushoz megy feleségül, aki az ablak alatt megjelenik...
Ismerős, ugye?
"Az öreg király a végtelenségig és még azon túl is szerette
gyermekét. „Oly szép vagy – mondogatta –, mint az álom,
egyem a kis pofidat.” És a királylány tényleg szép volt,
hiszen az emberek szépek. „Olyan okos vagy – mondogatta –,
mint a Nap, egyem a kis pofidat.” És a királylány tényleg
okos volt, hiszen az emberek okosak."
A macskagróf és a konyhalány egy "kifordított", több szempontból átalakított Rigócsőr király, ami az eredeti mese szerelmeseinek (itt jelentkezem én magam) garantáltan nem okoz majd csalódást a bájával, humorával és ötletes, újfajta megoldásaival.
A mesét Metzinger Eszter gyönyörű illusztrációi foglalják keretbe, amik még inkább emelik a történet fényét, megelevenítik a szereplőket és elrabolnak, beszippantanak minket a mesevilágba.
Elekes Dóra remek átiratot készített, amit megspékelt a kreatív ötleteivel, s nem mondom, hogy nem olvasnék még szívesen a tollából klasszikus meseátiratokat...
Egyetlen negatívumot azonban megjegyeznék (ezért a fél csillag levonás is, annak ellenére, hogy kedvencnek jelöltem), a mese itt-ott túlságosan modernek hat, ami leginkább a gyermek, szülő elleni lázadásában testesül meg. A királylány nem egyszer nevezi hülyének az apját, ami nem hogy nem illik egy tündérmesébe, de jó példát sem mutat a kicsi olvasónak, aki ebből helytelen viselkedésmintát szűrhet le (tisztelet a kivételnek, de én sajnos nem azt látom a mai világ gyerekein, hogy ne találna be náluk negatív követendő példaként egy-egy ilyen, gondatlanul elejtett mondat/tett). Ezt a sok "hülyézést" nem feltétlenül kellett volna erőltetni, de ha ezen túllendülünk, akkor kár volna kihagyni a mesét, ami tényleg remekül sikerült.
Kiemelném azonban az egyik legnagyobb pozitívumként a mese kezdő sorait és az abban leírt szép gondolatokat (az emberek szépek és okosak), amikkel a későbbiek folyamán sem fukarkodott az írónő. Érdemes felnőttként is kézbe venni, ízlelgetni, ráakadni a lényeges gondolatokra és megfontolni a tanulságokat!
Cicamániásoknak a kötet kifejezetten ajánlott, annak ellenére is, hogy macskagróf nincs kifejezetten túl sokszor a színen.
A kötetet a tündérmesék szerelmeseinek ajánlanám, de mindenkinek bátran, akik szeretnék megnézni, milyen lehet egy ismert, klasszikus mese egy picit fiatalos, mai átiratban!
Megjegyzés: a "firlefranc" szó különösen tetszett! XDXD
A könyvet köszönöm a Móra kiadónak!
Értékelés: 4,5/5 gőg
Kedvenc kötet
Idézetek
"Hetedhét országon túl, ahol az olyan teremtmények laknak, akik nincsenek, és ahol megtörténik, ami nem történt meg, élt egyszer egy király, és annak volt egy lánya."
"Az öreg király a végtelenségig és még azon túl is szerette gyermekét. „Oly szép vagy – mondogatta –, mint az álom, egyem a kis pofidat.” És a királylány tényleg szép volt, hiszen az emberek szépek. „Olyan okos vagy – mondogatta –, mint a Nap, egyem a kis pofidat.” És a királylány tényleg okos volt, hiszen az emberek okosak."
"- Édesapámtól a falra mászom. Olyan hülye lett. Kiskorom óta azt hallgatom tőle, hogy én annyira különleges vagyok, hogy senki sem ér fel hozzám. Most jöttem csak rá, hogy ez mekkora butaság. Úgy szeretek veled sétálni és beszélgetni!
A szívemhez nőttél. Hozzád megyek feleségül, rendben?
A királyfi igencsak meglepődött, mert nem szokott hozzá az ilyen egyenes beszédhez. Az a szokás járta ugyanis, hogy ha egy királylány feleségül kíván menni valamelyik királyfihoz, szándékát oly módon juttatja kifejezésre, hogy a lehető leghatározottabban elzárkózik minden érintkezés elől. Ha például megpillantja szíve választottját, akkor durcásan hátat fordít neki, vagy fityiszt mutat... Búslakodott is a királyfi eleget, amiért a királylány még egy fityiszre sem méltatja. Mert szerette őt, az életénél is jobban."
"- Hát te meg hol csavarogtál már megint, és kivel már megint, s hogyhogy már megint?"
"- Nézd csak, felség. Ott jön egy énekes koldus. Adj neki három aranytallért, hogy cseréljen veled ruhát és egyéb firlefrancot."
"Vízre szállok, útra kelek
Elfúnak a suhanc szelek
Röpül velem, száll a csónak
Jaj teneked, maradónak
Útra kelnek, vízre szállnak
Tovasikló nyurga árnyak
Röpül velük, száll a csónak
Jaj minekünk, maradóknak."
0 comments