­
Swift

Rádai Andrea: A ​repülő roller - Értékelés



Rádai Andrea A ​repülő roller c. mesekönyve a Pagony kiadó gondozásában látott napvilágot. A kötet Misi, a kisfiú és Móka, a mókus találkozását és első kalandjait meséli el nekünk. 
Az ő gyermeki, mesés világukat Sipos Fanni teremtette meg, aki haloványabb, visszafogottabb, korántsem hivalkodó színvilágot álmodott meg a történethez.

A mesekönyv célközönsége kiadói ajánlás alapján a 3-6 éves korosztály. 

"- Úgy látszik, néha nincs mit tenni, 
és szomorúnak kell lenni."

Történetünk egy viharos, félelmetes éjszakán kezdődik, mikor Misi ijedten kucorog a paplan alatt, majd szobájában hirtelen egy hatalmas árnyalak tűnik fel...

Nem kell azonban sokáig azon tanakodnunk, kié is lehet ez a felnagyított árnyék, mert hamarost felfedi magát Móka, a mókus, aki szintén megijedvén a vihartól, Misi szobájában keresett menedéket. Itt kezdődik fiú és mókus barátsága, akik nem csupán kalandot és mókát élnek át együtt, de segítenek a bajbajutottakon, tanakodnak az élet nagy kérdésein és még a komoly lelki problémák, a szomorúság, levertség megoldására is megtalálják a gyógyírt...


A kötet tíz történetet tartalmaz, melyek mindegyike kiemelhető lenne valamiért.

Tartalomjegyzék

  • Vihar
  • Másnap reggel
  • Út az oviba
  • Alma
  • Roller
  • Giliszták
  • Kitti nem megy oviba
  • Papagáj
  • Kutyakaki
  • Fára mászás

Mindenki fél a vihartól, de egy baráttal minden könnyebb. A nap is könnyebben indul, gyorsabban és vidámabban telik, ha igaz barát áll mellettünk. Megismerhetjük az oviba vezető utat, ahol apa mindig a főnökével telefonál, ahol a zöldségárus néninek mindig van egy-két kedves szava hozzánk, ahol érdekes plakátok váltják egymást, aminek az útvonalán megragadó karakterekkel találkozhatunk, s ahol egy rózsában lakik egy hangya.

Elguruló almák nyomába eredhetünk, rollerrel felszállhatunk a felhők fölé, gilisztákat menthetünk, felhívhatjuk apa figyelmét az igazán fontos dolgokra, adhatunk anyának egy pici felszabadult időt, amíg ránk nem, csupán a kistestvérünkre kell figyelnie, átélhetjük a legjobb emberi barát távolléte iránt érzett fájdalmat, majd megtalálhatjuk ennek a fájdalomnak a feloldását, megmenthetjük Pityut, Pötyi néni papagáját a komisz cicától, fára mászhatunk, ugróiskolát rajzolhatunk és még számtalan egyéb kaland részesei lehetünk, ha elolvassuk a mesegyűjteményt.

"- ...Képzeld, van egy pók barátom, és szerinte ha sikerül csíkos pizsamás 
tyúkokról álmodnod, rögtön elmúlik a vihar - magyarázza a mókus."


A repülő roller egy irigylésre méltó gyermek-állat barátságot elbeszélő kötet, ami tele van bájjal, gyermeki ártatlansággal, kalanddal, fantáziadús eseményekkel, s mégsem túlságosan elrugaszkodott a valódi élettől. Kevésbé tartalmaz misztikus elemeket, igyekszik a realitás talaján maradni, s bár az efféle kalandok, ilyen formában csupán a képzelet szüleményei, az ember-állat barátságok, valamint az emberek és állatok közti szeretet nagyon is reális...


Rádai Andreának ismét sikerült szerethető, a szó szoros értelmében véve kedves és lelket simogató mesét írnia! Móka, a mókus éppoly szerethető mint a Rókazsolt állatkarakterei, személyében egy újabb imádnivaló szereplővel gazdagodott a magyar gyermekirodalom színes palettája, míg Misi szintén egy rokonszenves, értelmes kiskölyök, akivel a célközönség pillanatok alatt azonosulhat majd.

A Misi és Móka kalandjai felirat a borítón remélem egy új könyvsorozatra utal, hiszen annyi kaland állhat még főhőseink előtt, amikről szívesen olvasnék. Ez a barátság egy viharnak köszönhetően köttetett, s mindkét fél sokat köszönhet a másiknak, hisz a kalandok során mindketten sokat tanulnak egymástól. Különösen tetszettek Móka mondásai, amiket előszeretettel hangoztatott - néha kissé összekutyulva a szezont a fazonnal -, a szó szerinti tiszta, gyermeki ártatlanság, romlatlanság, az élet naiv, de pozitív szemlélete; illetve rajongtam Pityuért, Pötyi néni papagájáért és a mosolygó gilisztákért is - akiket egyébként a szaguk miatt nagyon nem szeretek a valódi életben. ^^

A történetek mélyebb, komolyabb témákat is rejtenek magukban, hisz "elbújik" itt egy munkamániás apa, aki eltartja a családot és sokat követelnek tőle a munkahelyén; egy két gyermeket nevelő anyuka, aki fáradt; az emberek egymásra, a természetre, a külvilágra való figyelmetlensége és érdektelensége, amivel szemben áll a gyermekek mindenre nyitott tekintete és ártatlan nézőpontja.

"- Odanézz, Móka, ez Pityu, Pötyi néni papagája! - kiált fel Misi. - (...)
- Micsoda? Putyi... néni... papagája? - kérdez vissza Móka.
- Pötyi néni papagája, Pityu. Jó nehéz kimondani, ugye?"

Az írónő oldalát követve olvastam, hogy a kötetet a képzeletbeli barátok, barátságok közé is sorolták, mint segítőkönyv, s többen gondolták úgy olvasás közben, hogy ez egy képzeletbeli barátságról szóló mesekönyv. Bevallom, számomra ez nagyon meglepő volt, hisz a mókust a szülők is látják fizikai valójában, ami mind a szövegben, mind a képi világban ábrázolva megjelenik, ezért nekem meg sem fordult a fejemben, hogy Móka talán nem is létezik. Természetesen azt én magam is aláírom, hogy a kötetben ábrázolt kommunikáció nyilván az író képzeletének szüleménye, mert sajnos az ember és az állat nem egy nyelvet beszél, no, de akkor meséink 90%-át "kukázhatnánk", hisz a képzelet szárnyán repítik az olvasót, amire bizony gyermeknek és felnőttnek egyaránt szüksége van. Ki ne akarna hinni a tündérek létezésében vagy épp jelenleg abban, hogy ez a kisfiú és ez a mókus igenis megértik egymást? 

A kötet egyébként több valósághű történetet tartalmaz, mely cselekvéseket a gyerekek napi szinten, vagy bizonyos alkalmakkor űzik; emellett megjelennek benne olyan kalandok, akiket a szerencsésebbek talán átélhetnek életük során - mint például a papagájmentés -; s természetesen repülhetünk a fantázia szelének szárnyán is, mikor a roller elhagyja a földet a kisfiúval.

Sipos Fanni képi világa az őszt idézte fel bennem. A komor, bús őszt, a picit borúsabb hangulatot, a sötétebb nappalokat. A kék, narancs és barna színekkel felépített képi világ szintén ezt a benyomást erősítette bennem. A nem túl élénk, matt színek sajátságos atmoszférát teremtettek, ami szintén megadta egyrészt a realitás talaján maradást, másrészt viszont tökéletesen megjelenítette a kisfiú által látott gyermeki világot, fantáziát is. 


Rádai Andrea-rajongóknak, a gyermek-állat barátságokat középpontba állító, szép, bájos meséket kedvelőknek szívből ajánlom a kötetet!


A könyvet köszönöm a Pagony kiadónak!

Értékelés: 4,5/5 mókus

Idézetek

"- Ne ijedj meg, én csak egy mókus vagyok."

"- ...Képzeld, van egy pók barátom, és szerinte ha sikerül csíkos pizsamás tyúkokról álmodnod, rögtön elmúlik a vihar - magyarázza a mókus."

"A giliszták most biztosan hálásan integetnének Misinek, Kitinnek, Mókának és apának - ha lenne kezük."

"- Úgy látszik, néha nincs mit tenni, és szomorúnak kell lenni."

"- Odanézz, Móka, ez Pityu, Pötyi néni papagája! - kiált fel Misi. - (...)
- Micsoda? Putyi... néni... papagája? - kérdez vissza Móka.
- Pötyi néni papagája, Pityu. Jó nehéz kimondani, ugye?"

"- Van egy vakond barátom, és szerinte ha az ember nem lép bele a kutyakakiba, akkor szerencséje lesz - szólal meg Móka.
- Te Móka, ez nem fordítva van? - kérdez vissza Misi.
- Hmmm... Most hirtelen nem is tudom - tárja szét a mancsát Móka."

Ha tetszett, olvasd el ezeket is...

0 comments

Flickr Images