­
Swift

Bodor Panna: Széna ​Bogi és az elveszett reggel - Értékelés



Bodor Panna Széna ​Bogi és az elveszett reggel c. mesekönyve a kócos kislány legújabb kalandjáról a Pagony kiadónál jelent meg néhány héttel ezelőtt. 
A Széna Bogi 3. kötete egy betegségről és az ebből adódó, otthon töltött kényszerpihenő idejéről szól, megfűszerezve azt a jól megszokott Bogi-bájjal.

Egy betegség sosem könnyű. Félelmetes és fárasztó is egyben, aggodalomra ad okot, s sokszor még a felnőttek is nehezen viselik. A gyerekek pedig nem is tudják igazán, miként is álljanak hozzá. Fájós torok, csöpögő orr, magas láz. De ezzel együtt ott van számukra anya ölelő karja, az ágyban lusti, és az együtt töltött gyógyító idő. Erről szól ez a kötet, melynek célja a segítségnyújtás a betegséggel küzdő gyermekek számára, hisz ha látják, hogy nem csupán őket dönti le a betegség a lábukról, gyorsabban megnyugodhatnak, s emellett azt is láthatják, milyen remek kikapcsolódási lehetőségeket próbálhatnak ki, ha állapotuk engedi...

"Lázat mérni és egy helyben maradni nem könnyű, pláne, ha 
valakinek olyan sebesen száguldoznak a gondolatai, mint Széna 
Boginak. Hogyan kell semmit se csinálni? - morfondírozott Bogi két tüsszentés között..."

Történetünk elején Bogi hirtelen felriad, s nem érti, miként is alhat még ő. Ő, a reggeli pacsirta, aki máskor mindig idejekorán veri fel szüleit legszebb álmukból, majd ijedten szalad anyához, hogy bizony elaludtak és elkéstek az oviból! 

Anya megnyugtatja apró főhősünket, s emlékezteti arra, hogy Bogi éjjel belázasodott és most bizony otthon kell maradnia, pihenni és meggyógyulni.

Széna Bogi számára ez a hír felér egy óriási sorscsapással, hisz hogy fog ő, az örökmozgó nyugodtan maradni???
Természetesen anyának erre is vannak ötletei...

A betegség okozta kényszerpihenőt a Széna családban "otthoni vakációnak" nevezik, mikor egész nap pizsamában lehet maradni, meséket olvasni, ágyban reggelizni, rajzolni, történeteket kitalálni és természetesen PUNNYADNI! Lehet bunkit építeni és elbújni a nyuszikra vadászó róka elől, ám a sok-sok móka mellett meg is kéne gyógyulni, s bárcsak azok a fránya álmok is tovaszállnának, melyekben Bogi arról álmodik, mit csinálhatnak barátai az oviban...

Vajon sikerül Boginak meggyógyulnia?


Tartalomjegyzék

  • Az elveszett reggel
  • Az otthoni vakáció
  • Az ágyba reggeli
  • Sára néni kardignja
  • Az üreginyulazás
  • A könyvkészítés
  • A fordított esti mese
  • + Röpifánt rémes reggele - Írta: Bogi és anya


A kötet 7 fejezetben meséli el Bogi otthoni vakációjának történetét, s ráadásként egy extra fejezetet is kapunk, melyben a betegség alatt készült Röfipánt rémes reggele című mesét olvashatjuk el, mellyel Boginak sikerül elaltatnia fáradt szüleit is...

"Az itthoni vakációzó trón kialakításánál az egyik legfontosabb 
szempont a kényelem. A helyszíne pedig természetesen az ágy."


Széna Bogi és az elveszett reggel éppoly bájos, mint a könyvsorozat eddigi kötetei, annak ellenére is, hogy témáját tekintve nem épp a legfelhőtlenebb kötet. A történet tele van bájjal, kreatív ötlettel, s remekül dolgozza fel a betegséget, bár talán jobban koncentrál a szórakozási lehetőségekre és azok megvalósítására, mint magára a bajra. Ez azonban egyáltalán nem baj, hisz eltereli a célközönség figyelmét a saját betegségéről, ha épp ők maguk is az ágyat nyomják.

"Mostanra minden mesekönyvet átlapozott és elolvasott anyával 
a könyvespolcról. Úgy érezte, hogyha soha többé nem kellene mesét 
olvasnia, akkor is teljesen boldog kislány lenne. Pedig Bogi arról volt 
híres, hogy imádja a történeteket. De hát a mézes teát is szerette, 
három nap betegség után azonban már arra sem bírt ránézni."

Mindent elsöprő kedvencem ebben a történetben Bogi kék színű, nyuszis papaucsa és esőcseppes pizsamája, amik folyamatosan mosolyt csaltak az arcomra. A kedvenceim azok az illusztrációk voltak, melyek ebben a szettben ábrázolták Bogit. Fodor Anikó ismét kitett magáért, a látványvilág pazar és humoros, élettel teli és kreatív. 
Éppen úgy, ahogy Bodor Panna szövege és ötletei is, melyek ismételten szintén nem mellőzik a humort, a kreativitást és az életet.

A kötet igazán különleges, ugyanis helyet kap benne Bogi és anya közös meséje is, amit "Bogi rajzai" díszítenek. Ezt a gyermeki stílust az illusztrátor nagyon ügyesen alkotta meg, a hangulata és látványvilága teljesen eltér a fő szálétól és igazán különlegessé teszi a kötetet. Az itt szereplő "muskátlis néni" különösen a szívembe lopta magát! 

Örömmel töltött el, hogy Bogi egy olyan kislány, aki szeret óvodába járni, no de egyáltalán nem meglepő az, ha valaki inkább az élet kötelező dolgait választja, mintsem hogy betegen rostokoljon otthon, hisz annál rosszabb nem is igazán van... Akkor már inkább az óvoda, a iskola és a munkahely, nem igaz?


Szívből ajánlom a kötetet Széna Bogi-rajongóknak; a könyvsorozattal most ismerkedőnek (önállóan is olvasható, nem szükséges a sorrend betartása a kötetek között), valamint minden szülőnek, akik szeretnének ihletet szerezni, mivel is üssék agyon az időt otthon a betegség alatt!


A könyvet köszönöm a Pagony kiadónak!

Értékelés: 5/5 nyuszifog

Idézetek

"- Mi történt? Elfelejtettünk oviba menni? - kérdezte kikerekedett szemmel Bogi."

Ha tetszett, olvasd el ezeket is...

0 comments

Flickr Images