értékelés
pagony
rátkaikornél
társasjáték
Pilvax - Kártyajáték - Értékelés
A Pilvax kártyajáték a Pagony gondozásában jelent meg. Az ízig-vérig irodalmi játékot Lencse Máté tervezte és Rátkai Kornél illusztrálta. A játékra az irodalom iránti rajongásom, valamint Kornél gyönyörű stílusa miatt figyeltem fel - nem vitás, e kettő együtt nálam elérte a "polcomon akarom tudni" érzést. ^^
A pici, doboz alakú játék kivitelezését tekintve a Lyukasóra Sulis Kártyák sorozatba illik leginkább, de a Pagony előszeretettel használja ezt a formát a legújabb játékainál. Én magam is nagyon szeretem ezt a típust, mert könnyen kezelhető, kis helyen is elfér és ráadásként a tartalom remek kikapcsolódást nyújt!
A Pilvax 9+ éveseknek ajánlott, bár némely játékmód bonyolultabb és komplexebb, amihez nem árt még egy-két plusz év. A játékosok számát tekintve 2-5 játékos játszhatja, s a benne rejlő paklik és egyéb kiegészítők segítségével négyféle játékmód játszható.
Nem vitás, a játék leginkább az irodalom szerelmeseit fogja rabul ejteni, ám a magyar költőket kevésbé kedvelő családtagjaim is remekül szórakoztak játék közben, így elmondható az is, hogy nem feltétlenül szükséges a költők-versek szeretete sem ahhoz, hogy jól érezzük magunkat, ha a Pilvax kártyajátékra esik a választásunk!
A doboz tartalma
- 63 db költőkártya
- 27 db tablókártya
- 23 db kristály
- Játékszabályzat
Első körben ketten játszottunk a férjemmel, s az "Emlékezet", valamint a "Ki írta?" játékot próbáltuk ki.
Az Emlékezet fedőnév egy memóriajátékot takar, melyben a csel, hogy a megszokott játékmódtól eltérően itt nem azonos karaktereket kell keresnünk, hanem különböző arcokat kell felfordítanunk! A játék célja minél több költőkártya megszerzése.
A Ki írta? már egy bonyolultabb játékmód, ami azonban szintén az emlékezőképességre helyezi a hangsúlyt, ugyanis itt a költők által írt verseket kell "memorizálnunk" rövid idő alatt, majd később helyesen megtippelni/megmondani, ki írta a játékvezető által felolvasott sorokat.
Második körben már négyen játszottunk a kártyákkal, s az eddigi játékok mellett a "Költő-gyűjtögetőt" próbáltuk ki következőnek, ami abszolút kedvence lett mindenkinek! Ebben a játékban a kilenc költő tablóját kell kiraknunk, miközben pontot gyűjtünk velük. Természetesen az nyer, aki a legtöbb pontot gyűjti, ám a nyerés merőben szerencse dolga, hisz van olyan kör, mikor képes vagy kirakni a teljes tablót, s van olyan is, mikor már a hiányzó költőkből nem kerül több hozzád...
Véleményünk
A Pilvax kártyajáték engem kilóra megvett. Mind a memóriajáték, mind a versfelismerés, mind pedig a tablóépítés során remekül szórakoztam, s a próbajátékokat követően az ünnepek alatt szinte minden nap elővettük és újra és újra játszottunk vele.
Játékostársaim véleménye pedig a következőképp alakult. A huncutsággal megspékelt memóriajáték eleinte nehéznek bizonyult, hiszen az ember alapvetően párokat keresne, s egy idő után áll csak rá az agya a fordított játékmódra. Sok játékos esetén volt, aki inkább félretette volna ezt a játékmódot, mert folyton veszített, hisz az előző játékos elorozhatta előle az általa felfordított kártyákat, amiket ő nem gyűjtött össze, s a végén már nem volt lehetősége, mert befigyelt egy azonos arc. Megtanulták azonban kicselezni a másikat, a biztosra menni és így a végére mindenki jól szórakozott, így újra és újra előkerült ez a játékmód.
A versfelismerés elsöprő sikert nálam aratott, ugyanis én magam nagyon sok verset ill. versrészletet tudok fejből, ismerem a költőink stílusát, így az esetek 95%-ban maximális teljesítményt nyújtottam. A verseket már régebben tanulóknak, vagy a költészet iránt nem érdeklődő játékostársaim körében azonban ez a játékmód nem adott sikert, így mindig csak én voltam az, aki megmérettette magát. Férjem egyébiránt ügyes trükként mindig egy-egy szóra koncentrált a versekből, amit a nevekhez társított, így könnyebb volt emlékeznie és ért el szép eredményeket.
A dobogó első helyére a tablóépítés került, s külön kérték, hogy értékelésemben emeljem ki, ezt szerették legjobban játszani! Mindamellett, hogy erősen szerencse kérdése is volt, mikor ki nyert, azért a játékmód ügyes kis taktikázást is kíván, s nem mindig az adta a legtöbb pontot, ha minden költőt megszerzett valaki.
Minden egybevetve a Pilvax nálunk kedvenc lett, s sokszor elő fog még kerülni a társasjáték-délutánok során!
Egy-két játékmódba vittünk pár csavart is, illetve a gyöngyöket használtuk az irkálás helyett, ami szintén szuper dolog, hisz picit alakítottunk rajta, továbbgondoltuk, játszottunk vele.
Egy pici kiegészítésként még annyit jegyeznék meg, hogy legközelebb több ismertebb versrészlet is belekerülhetne azok kedvéért, akik ilyen részletességben nem ismerik a magyar verseket, mint játékostársaim, de azért a híresebb részletekkel jobban tisztában vannak, nekik is kell a lehetőség a nagyobb nyerési esélyre!
+ Erősen szubjektív, de Petri György borzalmas kreálmányai helyett legközelebb legyen egy Arany János, Csokonai, Balassi, Kölcsey stb. stb. a befutó... ;)
Nem csupán az irodalom iránt rajongóknak, de a szórakoztató játékokat kedvelőknek is szívből ajánlom a Pilvaxot!
Ha felkeltettem az érdeklődésetek, a játékot itt tudjátok megrendelni.
A részletes játékszabályt meg tudjátok nézni ugyanezen a linken.
A játékot köszönöm a Pagony kiadónak!
Értékelés: 5/5 költő
0 comments