1956
értékelés
gyermekkönyv
háború
ifjúsági
könyvmolyképző
Deme László: Orsi és a tankok - Értékelés
Deme László: Orsi és a tankok
1956-ról egy második osztályos kislány szemén keresztül...
Az egyik legjobb történet, amit valaha olvastam ’56-ról! Bár a célközönség pontos életkora szerintem nem egészen világos, hiszen a szöveg könnyen olvasható, viszonylag egyszerű és szépen sorban haladunk előre a történelem viharában, mégis olyan mély, ami feltétlenül megbeszélést kíván a szülővel, vagy épp a tanárral. Vagy akár egy közös olvasást és feldolgozást is el tudok képzelni belőle. Picit nagyobbaknak, akik pedig már az iskolában tanulják a történelmét, már lehetséges, hogy kevés. Én azonban úgy vélem, hogy felnőtt fejjel is rendkívül élvezetes olvasmány, ezért bátran ajánlom a forgatását! A kényesebb részletek megbeszélése pedig mindenképp javallott!
Orsi számomra rendkívül szimpatikus gyermek főhős volt, akinek naiv és „tudatlan” gyermeki szemén keresztül láthatjuk az eseményeket, melyekbe itt-ott egész „durva dolgokat” is sikerült beleszőnie az írónak (a békésen vásárolgató lakosság közé leadott lövés, vagy épp a tankkal való szembenézés a sötétségben mind-mind torokszorító és brutális pillanat), ám kétségtelen, hogy a háborúról és a hátteréről ezen dolgok nélkül beszélni lehetetlen. A történetben helyet kapott némi misztikum is, mely Orsi gyermeki lényéből fakad, aki még képtelen megérteni, miért lőnek rájuk, miért harcolnak a felnőttek és miért fél mindenki. Ám ha egy picit is elgondolkodunk ezeken a részeken, talán arra is rájövünk, hogy nem is biztos, hogy ez olyannyira természetfeletti, mintsem egyfajta magyarázat a pokolra, melyet valahogy a legkisebbeknek is fel kell dolgoznia.
Én magam csupán nagypapám elmeséléseiből tudok kézzel fogható és megtörtént ’56-os eseményekről, amik vidéken zajlottak és papómmal, valamint a családjával történtek meg. Az orosz katonák bevonulása, az ablak alatt való bujkálás és rettegés magam elé képzelt képe élénken él bennem a mesélés óta, amibe nagypapám képes volt némi humort is belecsempészni, hogy oldja a hallottakat.
A történetet élénk, erős illusztrációk kísérik, melyek remekül illeszkednek a történethez. Maga a cselekmény több hónapnyi időintervallumot ölel fel, mégis pörgős, a felesleges sarlangot kihagyó, húsba vágó írás, aminek minden pillanatát élveztem! Köszönöm, Deme László!
Értékelés: 5/5 macskakő
Idézetek
"- Most minek fúrtál lyukat? - támadt Tivadarra. - Nem akarok büntetést kapni egy meghibbant harkály miatt."
"Így mondta az igazgató bácsi, és mivel szerinte Tivadar volt köztünk a legéberebb, aki felfedezte a „háború nyomán itt maradt szörnyű sebeket” a falban, még kezet is fogott vele, mire Tivi sírva fakadt."
"...de apu megrázta a fejét, mert szerinte meg kitört a forradalom, és a bátor hazafiak odalent vannak az utcán, hogy fegyverrel küzdjenek a zsarnokság ellen, és kutya kötelessége hozzájuk csatlakozni mindenkinek, akinek egy kicsit is fontos a szabadság."
"- És minek tört ki a forradalom? - faggatóztam tovább, mire apu feltűrte az ingujját, és magyarázta, magyarázta, de nem nagyon értettem, úgyhogy megsimította a fejem.
- Hogy jobb legyen."
"- T-34-es, hogy vinné el az ördög a lánctalpával együtt…"
"- Hű, akkor az én apukám igazi hős? - húztam ki magam, de anyu szerint apu inkább egy jó nagy marha, aki, ha az ostobaság növesztene, ülve nyalogatná a holdat."
"De jó a Tivinek, hogy saját bátyja van, futott át az agyamon, talán kölcsön is kérhetném majd néha, hogyha végre felébredünk ebből a rossz álomból, ahol állandóan csak lövöldözik mindenki mindenkire, és csupa rossz dologról beszélnek a kövek, a villamosok meg a tankok, mint valami hihetetlen mesében."
"Odakint leültem egy székre, és a lyukas zászlóra gondoltam, aki annyira imádott lobogni, mert nincs hozzá fogható az egész világon."
0 comments