Swift

Majoros Nóra: A ​sivatagi róka és a vándorok - Értékelés




Majoros Nóra A ​sivatagi róka és a vándorok c. mesekönyve az Állati kalandorok könyvsorozat második kötete, melyben az írónő Észak-Afrika lenyűgöző vidékére kalauzolja az olvasót. Az izgalmas cselekmény mellett rengeteg érdekes információt tartalmazó történetet Solymár Albert Géza gyönyörű festményei keltik életre, aki igazi sivatagi hangulatot varázsol az olvasó otthonába.

A könyvsorozat első kötete, A kolibri és az Erdő Ura az idei Könyvhét újdonsága volt, jövő nyáron pedig érkezik a harmadik kötet is A vidrák és a Balaton Őre címmel.

Engem már a kolibriról szóló mese is teljesen elvarázsolt, ám most a sivatagi róka letaszította a meseszép apróságot a dobogó első fokáról, s mivel a vidrákat is rettentően szeretem, kíváncsi leszek három történet után miként néz majd ki a dobogó... :3

"Minden hang onnan jön, ahonnan jönnie kell. Minden ott van, 
ahol lennie kell. Csak a csillagok változnak - állapította meg."

Történetünk főhőse egy tavalyi alomban született sivatagi róka, akit egy éjjeli vadászata során ismerhetünk meg. 
A róka Észak-Afrikában, a Szaharában él. A forróság elől nappal általában a családi üregbe bújik, míg gyomra maró éhsége éjszaka szólítja őt vadászatra. A napok telnek-múlnak, majd a homokfelhő váratlan látogatókat hoz a területükre...

A róka élőhelyére emberek érkeznek, akik leverik sátraikat. Főhősünk mindeddig nem hitt az emberek létezésében - bárhogy susogott róluk a szél -, s érdeklődve figyeli tevékenységüket, míg nem egy napon egy testvérpár játéka köti le minden figyelmét. A róka egyre közelebb és közelebb megy a lányokhoz, akik felverik egy skorpió nappali szunyókálását, akivel főhősünk élet-halál harcot vív.

Az összecsapásból a róka kerül ki győztesen, aki bár jóllakik, mégis megsérül, majd elsötétül körülötte a világ...

Vajon mi történik ezek után?

"A róka embert sem látott még. Hallotta a szelet susogni róla, 
de azt hitte, mese az egész. Pedig az ember valóságos 
volt. Két lábon járt, és hunyorgott a fényben."


A sivatagi róka és a vándorok egy információban gazdag, érdekfeszítő történet a sivatagi rókáról és annak élőhelyéről, melyet a beduinok életmódja fűszerez meg és fűz össze az emberi világgal. A kötet egy mesét is tartalmaz a mesében, amiben megismerkedhetünk egy régi afrikai legendával, mely tovább gazdagítja e figyelemre méltó kultúrát és világot.


Majoros Nóri ismét egy élvezetes, magával ragadó történetet szőtt, mely a valóságból táplálkozik. 
Nem titkolt célja a tanítás, az állatok valódi tulajdonságainak és életvitelének bemutatása a túlzó - és sokszor téves - mesei jelzők kihagyásával. Története gördülékeny, informatív és szórakoztató egyben, s egyáltalán nem érződik rajta semmiféle erőltetett tanulási célzat.

"Ezüst fényben derengett a homokdűne az éjszakában, 
teljes pompájában borult fölé a Tejút."

Főhősünk mindamellett, hogy eszméletlenül cuki szerzet, egy nagyon szerethető karakter, akinek gondolataiból sokat tanulhatunk mind a sivatagi rókák fajáról, mind pedig a szaharai élővilágról. 
Mivel és mikor táplálkoznak a sivatagi rókák? Milyen állatok élnek még a Szaharában és melyikük megy éjszakai vadászatra? Kik azok a beduinok és milyen életmódot folytatnak?
Ezekre a kérdésekre és még sok-sok másikra is választ kaphattok, ha fellapozzátok a kötetet, melyben róka és ember találkozik, s tanul egyest s mást egymásról... Ám a róka és az ember egészen másfajta álmokat és kívánságokat dédelgetnek... Vajon végül a szavak, avagy a szemléltetés lesz a legnagyszerűbb tanulási forma?

"Ami idegen, az gyanús."

Ahogy az előző kötetben, úgy a mese végén itt is találhatunk egy ismeretterjesztő leírást, mely most Egyiptom környékére, a sivatag sokszínű élővilágára helyezi a hangsúlyt. Itt kiegészítésre kerülnek olyan, a mesében olvasott apró elejtések, amik még gazdagabbá és érthetőbbé teszik a történetet, s a beduin szavak valódi jelentésére is fény derül - amiket lehet találgatni olvasás közben, vajon mit is jelentenek? /Noha a megszólítások a szövegkörnyezet és a családi rendszerek alapján azért kikövetkeztethető a szemfüles olvasónak./

A rengeteg apró információmorzsa és a gondos odafigyelés, az ott élők kultúrájának ilyen fokú beleépítése a történetbe, az észak-afrikai nyelvek szavainak beleszövése a magyar szövegbe mind-mind hozzájárul ahhoz, hogy az olvasó maga is Észak-Afrikába csöppenjen olvasás közben, s teljesen átadja magát a sivatagi eseményeknek. Olvasás közben szinte érezhető a nap perzselő melege, az éjjel kellemesre hűlt homok, a víz életmentő hűvössége, a természetben élő állatok félelmetes képességei és az éjszaka veszedelmei...

A mese pillanatok alatt magába szippantott, s kellő hosszúságú volt - persze nem mondom, hogy nem olvastam volna még szívesen tovább a történetet. ^^

Az állatvilág szerelmeseinek, valamint a Majoros Nóra-történetek szerelmeseinek a kötet kifejezetten ajánlott! Minden során érződik az írónő természet és állatvilág iránti szeretete, s annak mélyreható ismerete! Ha meguntad a sablonos tündérmeséket, merülj el egy picit a valódi világ természeti kincseiben!!!


Értékelés: 5/5 susogás
Kedvenc kötet

Idézetek

"Ezüst fényben derengett a homokdűne az éjszakában, teljes pompájában borult fölé a Tejút."

"Minden hang onnan jön, ahonnan jönnie kell. Minden ott van, ahol lennie kell. Csak a csillagok változnak - állapította meg."

"Ami idegen, az gyanús."

"Teli bendővel nem zavarta, ha a szél távoli vagy régmúlt dolgokról locsog."

"A róka embert sem látott még. Hallotta a szelet susogni róla, de azt hitte, mese az egész. Pedig az ember valóságos volt. Két lábon járt, és hunyorgott a fényben."

"A sivatag nagy - tanakodott magában. - Folytatódik a forrás szikláin túl, és ott ér véget, ahol csak a szél jár. De jött az ember, és most nem tudok szabadon járni. Ez nem a sivatag rendje szerint való dolog. Az ember nem jó."

"- A régi életünket elsodorta a sivatagi vihar - ... - De a családod mindig veled marad, azt nem viheti el semmilyen szél."

"- Figyelted már a nyomokat a sivatagban? - szólalt meg halkan a nagypapa.
- Igen, dzsaddi. (...)
- Akkor azt is tudod, hogy a nyomok néha keresztezik egymást. Összetalálkoznak, aztán szétválnak.
- De mi van akkor, ha két nyom együtt halad tovább? Én azt akarom, hogy Pitafület magunkkal vigyük! - felelte hevesen a kislány.
- És mit akar a róka?"

Ha tetszett, olvasd el ezeket is...

0 comments

Flickr Images